Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Wymiana młodzieży 2015/2016

Artykuły

Spotkanie młodzieży rok szkolny 2016-maj

2016-09-03

Grudziądz / Polska

Gütersloh / Niemcy

 

W dniach od 18 maja do 23 maja 2016 roku gościliśmy w mieście partnerskim Grudziądza -  Gütersloh. Wraz z 20 uczniami pani dyrektor Ewa Gawrział i 2 nauczycieli, Anna Grembecka- Gębka i Diana Skomra udały się na spotkanie międzynarodowe, podczas którego młodzież pracowała nad pamiątkową ścianą złożoną z 20 puzzli malowanych przez uczniów w grupach dwuosobowych.

Młodzież z Polski spędzała dużo czasu z rodzinami goszczącymi oraz ze swoimi partnerami z Niemiec. Wspólny czas wolny integrował młodzież, podczas którego bardzo często spotykano się razem i spędzano czas m. in. na basenach, zwiedzaniu okolicy, wspólnych posiłkach, czy zakupach.

W szkole młodzież uczestniczyła wspólnie na zajęciach w szkole niemieckiej.

Uczniowie pracowali w parach nad stworzeniem pamiątkowej tablicy na ścianie w szkole. Uczniowie w parach przygotowywali puzzle polsko - niemieckiej współpracy, by stworzyć wspólny obraz.

Uczestnicy spotkania byli bardzo zadowoleni z atrakcji przygotowanych w ramach programu wymiany. Plan działań był dokładnie opracowany, tak, aby znalazł się w nim czas na relaks, jak i pracę nad projektem.

Młodzież chętnie włączyła się we wszystkie działania, które zostały przygotowane, co też przyczyniło się do pełnej realizacji projektu.

Dużo zabawy i śmiechu dostarczyło młodzieży wyjście na kąpielisko i kompleks basenowy.

Opiekunowie młodzieży, którzy współpracują od kilku lat ze sobą, również mają bardzo dobry kontakt.

Wycieczka do miasta Detmold również była dniem, podczas którego młodzież mogła bliżej poznać się. Wyjazd ten był takim dniem, w którym kadra mogła wspólnie porozmawiać nad przyszłą współpracą.

Ogromne wrażenie zrobił na młodzieży czas spędzony w parku ptaków drapieżnych, na których mogli obserwować sępy, sokoły, czy orły i ich treserów a zarazem opiekunów.

Należy dodać, iż spotkanie nie odbyłoby się, gdyby nie wsparcie finansowe i merytoryczne organizacji  wspierającej spotkania międzynarodowe młodzieży - Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (www.pnwm.org).

 

Przygotowała: Anna Grembecka - Gębka

Czytaj więcej o: Spotkanie młodzieży rok szkolny 2016-maj

Spotkanie młodzieży rok szkolny 2016-luty

2016-09-03

 Grudziądz – Städtische Jugendarbeit  Osterholz Scharmbeck/ Niemcy - High School Abi Yacoub Al Badissi/ Maroko

W dniach od 15 lutego do 21lutego 2016 roku gościliśmy w naszym mieście, w naszej szkole i w naszych domach młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły w Maroko i z domu pracy młodzieży z Niemiec. W wymianie uczestniczyło 14 uczniów naszej szkoły, 14 uczniów z Niemiec i 12 uczniów z Maroko.

Przedsięwzięcie współfinansowane było ze środków organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (www.pnwm.org).

Młodzież brała czynny udział w przygotowaniach do spotkania; przygotowywała gry i zabawy integrujące, włączyła się w tworzenie programu spotkania, organizację auli szkolnej dostosowanej do pracy warsztatowej dla młodzieży, przygotowanie plakatów powitalnych, opiekowała się uczestnikami wymiany zapewniając im mnóstwo atrakcji i niezapomniany pobyt w Grudziądzu. Grupa polska przygotowała pamiątki dla przyjaciół z Niemiec i Maroko, zorganizowała dwukrotnie kolację w szkolnej auli dla młodzieży biorącej udział w spotkaniu międzynarodowym, zaprosiła po jednym uczniu                             z Niemiec i jednym uczniu z Maroko do domu na obiad niedzielny.

Grupy uczniów wymiany brały udział w  rozgrywkach sportowych. Uczestniczyli także w tradycyjnym pieczeniu pierników w Toruniu.

W grupach młodzież zwiedzała rodzinny Grudziądz.

Kadra polska zorganizowała dodatkowe atrakcje jak: wyjazd do Torunia, spotkanie z prezydentem Grudziądza w Ratuszu, dyskotekę dla uczestników wymiany, czy wyjście na lodowisko, które było ogromnym wyzwaniem szczególnie dla młodzieży z Maroko.

Młodzież wykonała tablicę pamiątkową.

Młodzież w grupach mieszanych przygotowała plakaty na wylosowany przez grupę temat, które zostały wykonane przy pomocy flamastrów, farb, informacji z Internetu, plasteliny, bibuły czy też ilustracji stworzonych własnoręcznie.

Podczas podsumowania młodzież zaprojektowała swoje prace projektowe oraz umiejętności artystyczne przed zaproszonymi gośćmi specjalnymi: panią Cornelią Pieper - konsul generalną Niemiec, panem Pawłem Morasem - dyrektorem PNWM, panią Marzenną Drab - wiceminister edukacji oraz panem Robertem Malinowskim - prezydentem Grudziądza.

Przygotowała: Anna Grembecka - Gębka

Czytaj więcej o: Spotkanie młodzieży rok szkolny 2016-luty

Wymiana młodzieży.

2016-02-15

W tym tygodniu (15.02.2016-21.02.2016)

w naszej szkole gościmy

Przyjaciół z Niemiec i Maroko.

Nasza Młodzież stanęła na wysokości zadania.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

OPIEKUNOWIE

Czytaj więcej o: Wymiana młodzieży.

Wymiana

2016-04-13

W maju ( 17 wyjazd – 24 powrót) jedziemy z rewizytą do młodzieży z zaprzyjaźnionej szkoły z Gütersloh/ Niemcy,

których gościliśmy u nas ubiegłej wiosny.

Jeśli chcesz pojechać i zamieszkać przez kilka dni z rodziną niemiecką to czekamy na Ciebie!

Zainteresowanych prosimy o zapisy do 15 kwietnia u:

p. A. Grembecka, p. D. Skomra, p. A. Paterek

Zapraszamy!

Czytaj więcej o: Wymiana