SOCRATES COMENIUS

Sprawozdanie z wymiany zagranicznej młodzieży

Grudziądz - Gütersloh w ramach programu

SOCRATES COMENIUS

W dniach 16-20.05.2011 odbyło się po raz kolejny spotkanie młodzieży pięciu krajów (Niemcy, Holandia, Szwecja, Hiszpania, Polska) w Niemczech w ramach programu Socrates Comenius.

Dziewiętnastu uczniów naszej szkoły wraz z dwoma opiekunami odwiedziło więc, zaprzyjaźnione miasto Güterloh w Niemczech w celu zakończenia projektu „Co-olimpiady”.

Mieli oni okazję spotkać się tam ponownie z młodzieżą z czterech krajów tj. z Niemcami, Holendrami, Szwedami oraz Hiszpanami.

Wspólna przygoda z językiem obcym zaczęła się od spotkania na dworcu kolejowym w Gütersloh. W ramach przełamania pierwszych barier językowych nasi uczniowie zostali zakwaterowani u rodzin niemieckich w których spędzili całe popołudnie oraz wieczór.

W poniedziałek gimnazjaliści spotkali się w szkole, aby zaprezentować swój kraj
oraz poznać innych uczestników „Co-olimpiady”. Po prezentacji wszystkich krajów uczniowie zostali podzieleni na pięć międzykulturowych grup, w których mieli pracować do końca trwania projektu. Każda z grup musiała wymyślić dla siebie nazwę, wykonać swoją flagę, zaśpiewać hymn oraz wytypować uczestników, którzy wezmą udział w konkurencjach sportowych.

Uczniowie pilnie pracowali przez kolejny dzień, aby później móc zaprezentować się na Finale „Co-olimpiady”. Dodatkowym zadaniem dla każdej z grup było ułożenie Puzzli
z mapą miasta Gütersloh składających się z 500 elementów. Niestety brakowało 20 elementów, które grupy mogły otrzymać, dopiero w trakcie trwania Co-limpady.

Dzięki pracom w grupach uczniowie nie tylko pogłębiali znajomości języka, ale także zacieśniali więzi między pięcioma kulturami. Wieczorną atrakcją dla młodzieży była impreza w miejscowym Aquaparku tzw. „Beachparty”.

Środa była dniem „Co-olimpiady” w którym wszystkie pięć krajów musiało zmierzyć się w dziesięciu konkurencjach sportowych. Otwarcie „Co-olimpiady” miało miejsce na sali gimnastycznej przy udziale widowni ze szkoły w Gütersloh. Najpierw zaprezentowała się młodzież ze każdego kraju, a następnie miała miejsce prezentacja utworzonych grup międzykulturowych. W dalszej części programu grupy zmierzyły się w konkurencjach sportowych. Popołudnie tego dnia młodzież spędzała w rodzinach goszczących.

Czwartkową atrakcją był marsz przez miasto Gütersloh, który miał charakter podchodów, w czasie których grupy rozwiązywały zadania, za których prawidłowe rozwiązanie otrzymywały brakujące elementy Puzzli. Marsz zakończył się w Ratuszu spotkaniem z Panią Burmistrz Miasta Gütersloh.

Kolejną a zarazem ostatnią atrakcją była wieczorna dyskoteka na której wyłonieni zostali zwycięzcy „Co-olimpiady”. Zabawa ta była punktem kończącym tegoroczną wymianę.

Wszyscy uczestnicy ze wzruszeniem wspominali każdy dzień projektu,
a pożegnaniom nie było końca....