Spotkanie młodzieży rok szkolny 2016-maj

Grudziądz / Polska

Gütersloh / Niemcy

W dniach od 18 maja do 23 maja 2016 roku gościliśmy w mieście partnerskim Grudziądza -  Gütersloh. Wraz z 20 uczniami pani dyrektor Ewa Gawrział i 2 nauczycieli, Anna Grembecka- Gębka i Diana Skomra udały się na spotkanie międzynarodowe, podczas którego młodzież pracowała nad pamiątkową ścianą złożoną z 20 puzzli malowanych przez uczniów w grupach dwuosobowych.

Młodzież z Polski spędzała dużo czasu z rodzinami goszczącymi oraz ze swoimi partnerami z Niemiec. Wspólny czas wolny integrował młodzież, podczas którego bardzo często spotykano się razem i spędzano czas m. in. na basenach, zwiedzaniu okolicy, wspólnych posiłkach, czy zakupach.

W szkole młodzież uczestniczyła wspólnie na zajęciach w szkole niemieckiej.

Uczniowie pracowali w parach nad stworzeniem pamiątkowej tablicy na ścianie w szkole. Uczniowie w parach przygotowywali puzzle polsko - niemieckiej współpracy, by stworzyć wspólny obraz.

Uczestnicy spotkania byli bardzo zadowoleni z atrakcji przygotowanych w ramach programu wymiany. Plan działań był dokładnie opracowany, tak, aby znalazł się w nim czas na relaks, jak i pracę nad projektem.

Młodzież chętnie włączyła się we wszystkie działania, które zostały przygotowane, co też przyczyniło się do pełnej realizacji projektu.

Dużo zabawy i śmiechu dostarczyło młodzieży wyjście na kąpielisko i kompleks basenowy.

Opiekunowie młodzieży, którzy współpracują od kilku lat ze sobą, również mają bardzo dobry kontakt.

Wycieczka do miasta Detmold również była dniem, podczas którego młodzież mogła bliżej poznać się. Wyjazd ten był takim dniem, w którym kadra mogła wspólnie porozmawiać nad przyszłą współpracą.

Ogromne wrażenie zrobił na młodzieży czas spędzony w parku ptaków drapieżnych, na których mogli obserwować sępy, sokoły, czy orły i ich treserów a zarazem opiekunów.

Należy dodać, iż spotkanie nie odbyłoby się, gdyby nie wsparcie finansowe i merytoryczne organizacji  wspierającej spotkania międzynarodowe młodzieży - Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (www.pnwm.org).

Przygotowała: Anna Grembecka - Gębka